Please enable javascript to access this site

Europa Cup Trophy 2018

Results

4.7 - Men

Results after 3 regattas (Discards : 0) - 113 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 ASONITIS Antonis SUIAA6 U16 79
2 MULLEN James SUIJM17 U18 90
3 DOMEISEN Jonas SUIJD13 U18 94
4 BOSSI Jeremy SUIJB15 U16 115
5 SCHORTINGHUIS Hugo NEDHS14 U16 140
6 NORDERA Niccolo' ITANN8 U18 153
7 DICKINSON Finley GBRFD18 U16 153
8 HAMEETEMAN Paul NEDPH13 U16 154
9 PAPADAKOS Georgios GREGP28 U18 154
10 PERSICO Antonio ITAAP185 U18 155
>> Full resultLast update : 22 May 2018

4.7 - Women

Results after 3 regattas (Discards : 0) - 53 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 BAUDET Rosine SUIRB8 U18 6
2 SCHORTINGHUIS Marijn NEDMS38 U18 45
3 CICCHINE' Maria Giulia ITAMC232 U18 65
4 VERSTRAELEN Eline BELEV11 U18 65
5 IJBEN Marissa NEDMI2 U16 66
6 IMBERT Farah SUIFI1 U18 66
7 WESTERKAMP Anne-lene GERAW18 U18 67
8 CAMUSSO Anja GERAC8 U18 67
9 DE BRUYCKER Anna BELAD16 U18 68
10 GAVIN Joanne AUSJG53 U18 68
>> Full resultLast update : 22 May 2018

Radial - Men

Results after 3 regattas (Discards : 0) - 145 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 BAUDET Félix SUIFB14 U19 89
2 RICHNER Joshua SUIJR14 U17 90
3 SCORNAIENGHI Jacopo SUIJS15 U19 99
4 DELBEKE Julien SUIJD11 U19 112
5 MAISANO Alessandro SUIAM187 U17 113
6 WENK Lapo ITALW1 U19 138
7 LAMOUREUX Erwan SUIEL55 U19 169
8 PAULON Matteo ITAMP198 U19 171
9 MOLIAKOV Aleksandr LTUAM2 U19 172
10 CAILLAUD Adam FRAAC76 U19 172
>> Full resultLast update : 22 May 2018

Radial - Women

Results after 3 regattas (Discards : 0) - 40 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 LOSER Nina GERNL8 39
2 HABEGGER Olivia SUIOH2 U19 50
3 PEYRE Manon FRAMP58 U17 53
4 SAVAR Karla CROKS2 U21 53
5 SAVELON Emma NEDES18 U19 53
6 WIERSCHIN Theresa GERTW27 U19 54
7 ARMAGNAT Thaïs FRAAT6 54
8 HOOGSTEDE Floortje NEDFH11 U21 54
9 CORTESI Alice ITAAC256 U19 55
10 VAN DER ZIJDEN Barte NEDBV35 U21 55
>> Full resultLast update : 22 May 2018

Standard - Men

Results after 2 regattas (Discards : 0) - 44 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 DUTTA Upamanyu INDUD1 13
2 MOUTOUT Jérémy MONJM1 U21 27
3 KLIMASZEWSKI Wojciech POLWK8 U19 36
4 VAN LAER Wannes BELWV2 36
5 SARAVANAN Vishnu INDVS4 U21 37
6 BENGTSON Emil SWEEB8 38
7 VELDS Douwe NEDDV22 U21 38
8 LIBRI Edoardo ITAEL25 U21 39
9 ZHUKALIN Ivan UKRIZ2 39
10 STANISLAWSKI Kacper POLKS22 U19 40
>> Full resultLast update : 22 May 2018