Please enable javascript to access this site

Europa Cup Trophy 2019

Results

ILCA 4 - Men

Results after 10 regattas (Discards : 7) - 296 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 NAGY Bendeguz HUNBN12 U16 6
2 DUFOUR Benjamin SUIBD6 U16 16
3 RAISON Eliott FRAER17 U16 16
4 WIJBINGA Ties NEDTW16 U18 17
5 KOVACS Attila HUNAK17 U18 18
6 STIPANOVIC Roko CRORS9 U18 27
7 OLDANI Louis SUILO3 U18 28
8 OUWERKERK Adriaan NEDAO2 U16 35
9 SCHARBERT Benjamin SUIBS20 U16 47
10 VAKHRUSHEV Ivan RUSIV10 U16 57
>> Full resultLast update : 31 December 2019

ILCA 4 - Women

Results after 10 regattas (Discards : 7) - 127 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 VON ALLMEN Anja SUIAV3 U18 3
2 BALAS Ursula CROUB1 U18 4
3 MANESTAR Nika CRONM7 U18 7
4 BORGIN Eleonore CROEB3 U18 10
5 TSCHANZ Emilie SUIET1 U18 18
6 JOVANOVIĆ Ana SRBAJ2 U18 18
7 VIDA Róza HUNRV2 U16 20
8 DERYCKERE Audrey SUIAD12 U16 21
9 VALENCIC Alenka SLOAV3 U16 28
10 KIS-KAPIN Karina HUNKK14 U18 36
>> Full resultLast update : 31 December 2019

ILCA 6 - Men

Results after 10 regattas (Discards : 7) - 380 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 MADONICH Oskar UKROM11 U17 7
2 OKLADNIKOV Vadym UKROV1 14
3 COPIC Roko CRORC2 U19 15
4 DAHLBERG Otto FINOD2 U19 21
5 VERHULST Gauthier SUIGV8 U19 25
6 IN DER MAUR Teun NEDTI1 U19 30
7 FARLEY Arthur GBRAF70 U17 32
8 WURM Christoph GERCW28 34
9 ASONITIS Antonis SUIAA6 U17 39
10 MAISANO Alessandro SUIAM187 U19 39
>> Full resultLast update : 31 December 2019

ILCA 6 - Women

Results after 10 regattas (Discards : 7) - 161 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 SAVELON Emma NEDES18 U21 21
2 PLETIKOS Lin SLOLP2 U21 22
3 NAUMENKO Sofiia UKRSN6 27
4 LOSER Nina GERNL8 33
5 BAUDET Rosine SUIRB8 U19 34
6 KUMPINA Estere LATEK2 U19 56
7 HOOGSTEDE Floortje NEDFH11 U21 60
8 SCHEWE Laura GERLS38 U21 66
9 FILIPPO Isabella ITAIF6 68
10 NIKOLOVA Mariela BULMN1 69
>> Full resultLast update : 31 December 2019

ILCA 7 - Men

Results after 10 regattas (Discards : 7) - 183 entries
Rank Nat. Name Sailor Id Cat. Pts
1 SMOLIĆ Marko CROMS17 U21 9
2 BOS Marnix NEDMB37 U21 11
3 ZHUKALIN Ivan UKRIZ2 11
4 VALIČ Matej SLOMV1 19
5 KUDRYASHOV Valeriy UKRVK5 25
6 LINDQVIST Ludde SWELL9 U21 25
7 MULKO Stanislav UKRSM5 U21 27
8 RADAčIć Juraj CROJR1 U19 32
9 FLOWER Ben GBRBF20 U21 41
10 VOETS Erik NEDEV37 U21 42
>> Full resultLast update : 31 December 2019